Loading…

Trump ‘nokautoi’ një valutë

  • 09/11/2016 | 12:25

Trump ‘nokautoi’ një valutë

Një valutë përjetoi rënje rekorde kur u rritën shanset e Donald Trump për hyrje në Shtëpinë e Bardhë.

Fjala është për valutën meksikane pesos e cila shënoi vlerën rekorde të ulët ndaj dollarit, në frikë që fitorja e Trump-it do të godet rëndë ekonominë e këtij shteti.

Në shitjen panike, rënja prej 13 % e shtyri pesosin nën 20 për një dollar.

Kjo mund të shtyjë autoritetet në Meksikë që t`i rrisin normat e interesit për të stabilizuar valutën në situatë kur ekziston mundësia që Trump t`i përmbushë premtimet paralektorale dhe vërtetë të ngrit mur ndaj Meksikës dhe të çregulloj tregëtinë e dy shteteve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë