Loading…

Trump: Nuk ka rëndësi se për sa kohë na ka kërcënuar gjenerali Soleimani, dhe sa zgjati marrëveshja për vrasjen e tij

  • 14/01/2020 | 15:27

Trump: Nuk ka rëndësi  se për sa kohë na ka kërcënuar gjenerali Soleimani, dhe sa zgjati marrëveshja për vrasjen e tij

Presidenti amerikan Donald Trump nxiti polemika të hënën në lidhje me vendimin e tij për të vrarë gjeneralin iranian Qassem Soleimani, duke thënë se nuk ka rëndësi koha që është dashur për të vendosur vrasjen e tij, transmeton Gazeta Metro.


”Lajmet të pavërteta dhe partnerët e tyre demokratikë, po punojnë shumë për të përcaktuar nëse sulmi i ardhshëm për Soleimanin ishte i menjëhershëm apo jo, dhe a kishte marrëveshje për këtë”, shkroi Trump në Twitter.

”Përgjigja për të dy gjërat është një PO e fortë. Por nuk ka rëndësi kjo për shkak të kaluarës së tij të tmerrshme!”

Meqenëse konfirmuan se Soleimani u vra nga një sulm ajror amerikan në Bagdad, zyrtarët e administratës kanë thënë se ata vepruan për shkak të një rreziku të afërt të sulmeve ndaj diplomatëve amerikanë dhe anëtarëve të shërbimit në Irak dhe në të gjithë rajonin.

Soleimani ishte kreu i Gardës Revolucionare Quds Force, e cila merret me operacione klandestine jashtë Iranit, duke punuar ngushtë me milicitë në rajon që fajësoheshin për sulme ndaj interesave të Sh.B.A.
Por ligjvënësit amerikanë, përfshirë disa republikanë si dhe demokratët, kanë thënë që administrata nuk ka arritur të sigurojë prova se një sulm ishte i menjëhershëm./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë