Loading…

Trump për sulmin në Francë: SHBA’të qëndrojnë me aleatin tonë më të vjetër

  • 29/10/2020 | 23:56

Trump për sulmin në Francë: SHBA’të qëndrojnë me aleatin tonë më të vjetër

Presidenti i SHBA Donald Trump, të enjten shprehu solidaritet me Francën pasi një sulm me thikë në një kishë të Nisë vrau tre persona, duke kërkuar ndaljen e sulmeve terroriste, transmeton Gazeta Metro.


“Zemrat tona janë me njerëzit e Francës. Amerika qëndron me Aleatin tonë më të vjetër në këtë luftë,” shkroi ai në Tëitter. “Këto sulme radikale islamike terroriste duhet të ndalen menjëherë. Asnjë vend, Francë ose kushdo nuk mund ta durojë më gjatë këtë!”

Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi dy gra dhe një burrë në kishë të enjten në mëngjes, para se të qëllohej nga policia. Ndërsa ishte shtrirë i plagosur, kryetari i bashkisë së Nicës tha se sulmuesi përsëriti “Allahu Akbar” pa pushim. Autoritetet franceze kanë hapur një hetim të terrorizmit.

Kryeministri Jean Castex tha se vendi do të rrisë nivelin e gatishmërisë në “emergjencë”.

Presidenti Emmanuel Macron tha se ai do të rrisë menjëherë numrin e ushtarëve të vendosur për të mbrojtur shkollat ​​dhe vendet fetare nga rreth 3000 aktualisht në 7000. Kishat Franceze janë sulmuar me egërsi nga ekstremistët në vitet e fundit. Sulmi i Nice është i treti në dy muaj në Francë që autoritetet ua atribuojnë ekstremistëve myslimanë, përfshirë prerjen e kokës së një mësuesi. Kjo vjen gjatë një zemërimi në rritje mbi karikaturat e Profetit Muhamed që u ribotuan nga gazeta satirike Charlie Hebdo – rinovimi i debatit të zhurmshëm në Francë dhe botën Myslimane rreth figurave që muslimanët i konsiderojnë fyese, por mbrohen nga ligjet franceze të fjalës së lirë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë