Loading…
Trump rrezikon gjithçka, thotë se Koreja Veriore është kërcënim i jashtëzakonshëm
  • 23/06/2018 | 08:42

Trump rrezikon gjithçka, thotë se Koreja Veriore është kërcënim i jashtëzakonshëm

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka ripërtërirë sanksionet mbi Korenë Veriore, duke thënë se Koreja Veriore është kërcënim i jashtëzakonshëm për shkak të armëve bërthamore – vetëm 10 ditë pasi tha se nuk ka rrezik nga Penjani.


“Rreziku bërthamor nga Koreja Veriore nuk ekziston më”, Trump postoi në Twitter më 13 Qershor, një ditë pasi kishte takuar liderin e Koresë Veriore në Singapor, transmeton gazetametro.net

Por, a ka ndryshuar vërtet tonin Trumpi në lidhje me Korenë Veriore?

Mund të tingëllojë ashtu, por SHBA’ja ka pasur një “emergjencë kombëtare” të aktivizuar për sa i përket Koresë Veriore që nga viti 2008. Që nga atëherë, presidentët amerikanë vazhdimisht kanë ripërtërirë atë status –  dhe sanksionet ndaj Penjanit që shkojnë me të. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë