Loading…

Trump urdhëroi vrasjen e Assad: Tregon se çfarë e ndaloi ta bënte

  • 16/09/2020 | 12:18

Trump urdhëroi vrasjen e Assad: Tregon se çfarë e ndaloi ta bënte

Presidenti amerikan Donald Trump tha se ai donte të vriste udhëheqësin sirian Bashar al-Assad, në kundërshtim me mohimin e tij të mëparshëm se ai kishte kërkuar ta vriste atë, transmeton Gazeta Metro.


“Unë do të kisha preferuar ta eliminoja atë’’, tha Trump të martën në Fox Neës. “Unë e kisha gati, Mattis nuk donte ta bënte atë.”

Trump tha në Fox News të martën se nuk pendohet për vendimin e tij për të mos ecur përpara me vrasjen, por fajësoi ish-sekretarin e mbrojtjes James James Mattis.

Ish sekretari i mbrojtjes, i cili u largua nga administrata në janar 2019, ka qenë kritik ndaj Trump.

“Për mua ai ishte një gjeneral i tmerrshëm, ai ishte një udhëheqës i keq”, tha Trump për Mattis.

Një libër i shkruar nga Gazetari Bob Woodward në 2018 tha se Trump e nxiti Mattis të vinte me një plan për të vrarë Asad, por që sekretari i atëhershëm i Mbrojtjes nuk shkoi së bashku me kërkesat e presidentit. Kjo erdhi pas një sulmi kimik ndaj civilëve në 2017 që u fajësua për qeverinë Siriane.

Pasi u botua libri, Trump mohoi që ai të kishte kërkuar vdekjen e Asadit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë