Loading…

Trump vonon njoftimet mbi perandorinë e tij të biznesit

  • 13/12/2016 | 09:13

Trump vonon njoftimet mbi perandorinë e tij të biznesit

Donald Trump ka vonuar një njoftim se si ai ka në plan për të ndarë interesat e tij, në perandorinë e biznesit nga roli i tij si president i Shteteve të Bashkuara.


Presidenti i zgjedhur amerikan ka qenë i detyruar të mbajë një konferencë të rrallë për shtyp të enjten për të diskutuar se si ai do të merret me konfliktet e perceptuara të interesit, shkruan BBC, përcjellë gazetametro.net.

Zëdhënësi i presidentit Trump tha se njoftimi tani do të vijë në janar.

Ndërkohë, Trump tha se ai kishte emëruar presidentin e  Goldman Sachs, Gary Cohn si “këshilltar të lartë ekonomik” të tij.

Ai do të kryesojë Këshillin Ekonomik Kombëtar të Shtëpisë së Bardhë, një pozicion që do të bëjë atë një nga zërat më me ndikim në vendimet ekonomike në Shtëpinë e Bardhë.

Ish-Presidenti i Goldman është personi i tretë nga banka që bashkohet me kabinetin e Trump.

Steven Mnuchin – Sekretari i Thesarit në hyrje – dhe Steve Bannon – këshilltar i ri i lartë i Shtëpisë së Bardhë janë të dy ish-drejtuesit e Goldman.

Trump po ashtu ka thënë se të martën në mëngjes, ai do të bëjë një njoftim në lidhje me zgjedhjen e tij për sekretar shteti./gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë