Loading…

Turqia shtyn takimin me Suedinë dhe Finlandën për anëtarësimin në NATO

  • 25/01/2023 | 08:09

Turqia shtyn takimin me Suedinë dhe Finlandën për anëtarësimin në NATO

Turqia ka shtyrë për një kohë të pacaktuar një raund të ri bisedimesh me Suedinë dhe Finlandën mbi ofertat e anëtarësimit të fqinjëve nordikë në NATO, pas pushtimit rus të Ukrainës.


Takimi i planifikuar të mbahej në Bruksel u shty me kërkesë të Ankarasë, raporton transmetuesi shtetëror turk, TRT.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjithashtu pritej të merrte pjesë në bisedimet që do të mbaheshin muajin e ardhshëm.

Vendimi i Turqisë erdhi një ditë pasi presidenti, Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi Suedinë se ai nuk do ta mbështeste ofertën e saj për t’u bashkuar me aleancën perëndimore të mbrojtjes pas djegies së Kuranit nga një udhëheqës i ekstremit të djathtë suedez.

Kujtojmë se ofertat për t’u anëtarësuar në NATO duhet të ratifikohen nga të gjithë anëtarët e aleancës, anëtare e së cilës është Turqia.

Marrëdhëniet suedeze-turke kohët e fundit kanë qenë të tensionuara dhe Ankaraja është zemëruar nga djegia e Kuranit jashtë ambasadës së saj në Stokholm.

Protesta u miratua nga autoritetet suedeze, pavarësisht kundërshtimeve të ashpra të Turqisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë