Loading…

U bë thirrje për bojkot, prapë se prapë Justin Bieber mbanë koncertin në Arabinë Saudite

  • 06/12/2021 | 14:37

U bë thirrje për bojkot, prapë se prapë Justin Bieber mbanë koncertin në Arabinë Saudite

Justin Bieber ka performuar në “Jeddah Corniche Circuit” në Arabinë Saudite të dielën (5 dhjetor), mes polemikave rreth paraqitjes së tij mbi praktikat e të drejtave të njeriut në vend.


Ylli kanadez i popit, 27 vjeç, u pa i veshur me një fanellë dhe pantallona atletike në skenë për performancën e tij në lidhje me Çmimin e Madh të F1, duke performuar një set që përfshinte këngët: Deserve You, Somebody dhe Hold On.

Gruaja e tij Hailey Baldwin , 25 vjeç, ndau një foto nga koncerti në Instagram, në mbështetje të bashkëshortit të saj, i cili u përball me kërkesa të shumta për t’u tërhequr nga koncerti.

Këngëtarit ndër tjera i ishte bërë thirrje nga aktivist për të drejtat e njeriut mos performoj në një vend ku të drejtat e grave dhe burrave nuk janë të barabarta, si dhe homoseksualizmi është mëkat.

Artistët e tjerë të planifikuar për të dalë në skenë për shfaqjen F1 përfshinin A$AP Rocky, Jason Derulo, David Guetta dhe Tiesto.

Midis njerëzve që i kërkonin këngëtarit të “Peaches” të anulonte koncertin ishte Hatice Cengiz, e fejuara e kritikut të ndjerë saudit Jamal Khashoggi, i cili u vra në tetor 2018 nga agjentët sauditë në Stamboll.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane më vonë thanë se ishte miratuar nga Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, shkruan DailyMail.

Ministria e Jashtme e Arabisë Saudite tha në një deklaratë se “refuzon plotësisht vlerësimin negativ, të rremë dhe të papranueshëm në raportin që ka të bëjë me udhëheqjen e Mbretërisë”.

Presidentja e Fondacionit për të Drejtat e Njeriut , Celine Assaf-Boustani, muajin e kaluar tha se “do të ishte katastrofike për Justin Bieber, një artist me një ndjekës të gjerë global dhe që është i pëlqyer nga miliona, të përdoret si peng nga regjimi vrasës i MBS”.

“Si dikush që ka artikuluar një angazhim për të drejtat civile dhe drejtësinë sociale … duhet t’u qëndrojë besnik fjalëve të tij dhe të përdorë platformën e tij për të rritur ndërgjegjësimin për mizoritë që kryhen çdo ditë në Arabinë Saudite, veçanërisht kundër anëtarëve të komunitetit LGBTQ+”, tha Assaf-Boustani për Bieber.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë