Loading…

U tha se disa pacientë nga Norvegjia vdiqën pas vaksinimit anti-covid: Flasin nga autoritetet shëndetësore

  • 19/01/2021 | 15:15

U tha se disa pacientë nga Norvegjia vdiqën pas vaksinimit anti-covid: Flasin nga autoritetet shëndetësore

Autoritetet shëndetësore në Norvegji thonë se nuk ka prova për një lidhje të drejtpërdrejtë midis vdekjeve të fundit të disa të moshuarve pasi u vaksinuar kundër koronavirusit, dhe vaksinës që ata morën, transmeton Gazeta Metro.


Agjencia Norvegjeze e Barnave po kërkon të adresojë frikën se marrja e vaksinës mund të jetë shumë e rrezikshme, pasi 33 persona në vend të moshës 75 vjeç e lart vdiqën pas imunizimit, sipas shifrave të fundit të agjencisë. Të gjithë tashmë ishin të sëmurë rëndë, thuhej në të.

‘’Është e e qartë, Covid-19 është shumë më e rrezikshme për shumicën e pacientëve sesa vaksinimi,” tha Dr Steinar Madsen, drejtor mjekësor në Agjencinë Norvegjeze të Barnave. ‘’Ne nuk jemi të alarmuar.’’

Raportet fillestare nga Norvegjia bënë tituj ndërkombëtarë ndërsa bota kërkon shenja të hershme të efekteve anësore të mundshme nga vaksinat.

Deri të premten e kaluar, Norvegjia kishte përdorur vetëm vaksinën e siguruar nga Pfizer dhe BioNTech, dhe kompanitë tani po punojnë me vendin nordik për të parë vdekjet. Raporti i parë i sigurisë në mbarë Evropën për vaksinën Pfizer-BioNTech pritet të publikohet në fund të janarit.

“Të gjithë këta pacientë kishin sëmundje serioze themelore”, tha Dr Madsen. “Ne nuk mund të themi që njerëzit vdesin nga vaksina. Mund të themi se mund të jetë e rastësishme. Është e vështirë të dëshmosh se vaksina është shkaktari  i drejtpërdrejtë.’’

Norvegjia u ka dhënë të paktën një dozë rreth 42,000 njerëzve, duke u përqëndruar tek ata që konsiderohen më të rrezikuar nëse preken nga virusi, përfshirë të moshuarit. Dr Madsen thotë se është e mundur që efektet anësore të imunizimit mund, në disa raste, “t’i fusin pacientët në një rrjedhë më serioze të sëmundjes themelore”, duke shtuar: “Ne nuk mund ta përjashtojmë atë”. Ai thotë se Norvegjia tashmë ka vaksinuar të gjithë pacientët e shtëpive të pleqve, “pak a shumë”, dhe fatalitetet e raportuara përbëjnë “shumë më pak se një në 1,000”.

Agjencia Norvegjeze e Barnave thotë se e bëri të qartë para fillimit të programit të vaksinimit se “pritet që vdekjet të ndodhin në një kontekst të lidhur me kohën me vaksinimin” për njerëzit “më të vjetër dhe më të sëmurë” që marrin atë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë