Loading…
Udhëkryqi i së ardhmes do të jetë pa semaforë – dhe ngapak i frikshëm
  • 11/10/2018 | 21:35

Udhëkryqi i së ardhmes do të jetë pa semaforë – dhe ngapak i frikshëm

Shoferët kalojnë mesatarisht dy ditë në vit prapa timonit duke pritur që të ndizet drita e gjelbër në semafor. Kjo në të ardhmen mund të shmanget duke iu falënderuar teknologjisë së komunikimit ndërmjet automjeteve, të cilat i afrohen udhëkryqit nga drejtime të ndryshme.


Njëra prej kompanive, të cilat po e zhvillojnë këtë teknologji të avancuar është edhe Fordi amerikan, transmeton gazetametro.net.

Sistemi i tyre i komunikimit ndërmjet makinave, Intersection Priority Management (IMP), funksionon ashtu që makinat të cilat i afrohen udhëkryqit nga drejtime të ndryshme këmbejnë njëra me tjetrën të dhënat mbi pozitën, drejtimin dhe shpejtësinë e lëvizjes.

Në bazë të këtyre të dhënave, kompjuteri llogarit dhe e tregon në displej shpejtësinë ideale të secilës prehj tyre për të siguruar kalim të sigurt nëpër udhëkryq, pa ndalim në semafor.

Në video mund të shihni se si funksionon ky sistem në shembullin e udhëkryqit klasik me katër krahë:

Në Ford thonë se, pos kohës së vozitësve, kjo teknologji e avancon sigurinë në trafik, meqë në ShBA 60 për qind e aksidenteve ndodhin mu në udhëkryqe.

Kjo teknologji do të aplikohet më vonë në automjete autonome, të cilat i drejton kompjuteri./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë