Loading…

UEFA konfirmon vendimin, ekipet kombëtare me nga 26 lojtarë

  • 04/05/2021 | 17:00

UEFA konfirmon vendimin, ekipet kombëtare me nga 26 lojtarë

UEFA ka konfirmuar se ekipet kombëtare do të kenë ekipe me 26 lojtarë në Kampionatin e ardhshëm Evropian, dhe jo siç ka qenë deri më tani.


Arsyeja e ndryshimit është numri i madh i ndeshjeve, pasi për shkak të pandemisë së virusit koronar, futbolli praktikisht u ndërpre nga marsi në maj të vitit të kaluar.

Përzgjedhësit janë të shqetësuar për ngarkesën e rëndë të lojtarëve përpara Kampionatit Evropian, i cili supozohej të mbahej vitin e kaluar para se të shtyhej për shkak të pandemisë.

Për secilën lojë, përzgjedhësit do të jenë në gjendje të zgjedhin një ekip prej 23 lojtarësh dhe gjatë lojës ata do të kenë të drejtën e pesë ndryshimeve.

Federatat kanë kohë deri më 1 qershor për të dërguar një listë të lojtarëve në UEFA, por ata do të jenë në gjendje të zëvendësojnë lojtarët për shkak të dëmtimeve dhe sëmundjeve serioze, që përfshin kontakt të ngushtë me një person të infektuar me koronavirus, deri në ndeshjen e parë të kombëtares në turne, e cila fillon më 11 qershor.

UEFA gjithashtu deklaroi se, për të ruajtur integritetin e garës, futbollisti i zëvendësuar nuk do të jetë në gjendje të ftohet përsëri në ekipin e tij kombëtar për këtë garë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë