Loading…

Ujkani: I qartë mesazhi i Këshillit të Ministrave nga BE, Kosova të mos futet në aventura të reja

  • 18/06/2019 | 22:18

Ujkani: I qartë mesazhi i Këshillit të Ministrave nga BE, Kosova të mos futet në aventura të reja

Profesori i të Drejtës Europiane, Emrush Ujkani, ka thënë se konkluzat e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Europian, janë vetëm  një sinjal që Kosova nuk guxon të futet tutje në aventura të reja për ta kontestuar Politikën e Jashtme.


”Është shqetësuese. Secili qytetar i këtij vendi e di që jo vetëm lidershipi, por ka një përceptim në vend që të gjitha institucione kanë një mos-koordinim”.

”Qeveria e Kosovës e ka kontestuar rolin e përfaqësuesit të BE-së për Politikë të Jashtme që nga viti i kaluar, madje duke shpallur edhe persona të padëshirueshëm”.

Këto deklarata Ujkani i dha sonte në Zonën B të Klan Kosovës, ndërsa pohoi që pavarësisht se BE shfaq kritika me dy kuptimësi, kësaj radhe mesazhi i tyre që është i përpiluar edhe nga ndërkombëtarë të tjerë është tërësisht i qartë.

”Po flasim për një institucion të BE-së, përfaqësuesin e lartë të BE-së”.

”Institucione e këtij vendi kanë bërë veprime shpesh herë që nuk janë dashur.  Këto konkluzione nuk i bëjnë mirë këtij v endi por gjithsesi institucionet e vendit duhet të edukohen dhe të mos i sjellin dëme këtij vendi”.

”BE gjithnjë është kritikuar duke lënë hapësira për dy kuptimësi”.

”Por kësaj radhe në konkluzion nuk ka dy kuptimësi, e pas këtij mesazhi Kosova nuk guxon të futet në aventura të mëtejshme për të rrezikuar raportin me aleatët strategjik të saj”.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë