Loading…

Ukraina e Rusia këmbejnë edhe disa të burgosur lufte

  • 04/11/2022 | 09:04

Ukraina e Rusia këmbejnë edhe disa të burgosur lufte

Rusia dhe Ukraina kanë këmbyer 214 të burgosur, thanë të dyja palët më 3 nëntor.


Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një deklaratë se Ukraina kishte liruar 107 ushtarë rus.

Ndërsa, Andriy Yermak, shefi i shtabit të presidentit ukrainas, tha Rusia kishte liruar 107 luftëtarë ukrainas. Shumë nga ukrainasit e liruar janë të mbijetuarit e plagosur në përpjekjen për të mbrojtur qytetin e Mariupolit, në muajin prill dhe maj.

Këmbimi i të burgosurve mes Ukrainës dhe Rusisë kishte ndodhur dy herë gjatë muajit tetor.

Rusia dhe Ukraina kanë këmbyer një numër të madh të të burgosurve të luftës – pothuajse 300 persona – më 21 shtator. Ky është këmbimi më i madh të burgosurve që nga nisja e luftës.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Presidenti Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë