Loading…

Ukraina luftë në dy fronte, nis vala e bastisjeve në banesat e zyrtarëve të korruptuar në vend

  • 02/02/2023 | 08:25

Ukraina luftë në dy fronte, nis vala e bastisjeve në banesat e zyrtarëve të korruptuar në vend

Ukraina ka nisur një valë të re bastisjesh në një aksion kundër korrupsionit ndaj figurave të profilit të lartë në vend, duke përfshirë edhe një nga njerëzit më të pasur të vendit, Ihor Kolomoisky. Shtëpia e ish-ministrit të brendshëm Arsen Avakov u kontrollua gjithashtu, si pjesë e spastrimit.


Ukraina ka nisur një aksion kundër korrupsionit dhe zyrtarët thanë se drejtuesit e shërbimit doganor janë shkarkuar nga detyra. Kreu i partisë së Presidentit Volodymyr Zelensky në parlament tha se Ukraina do të ndryshojë shumë gjatë luftës.

“Nëse dikush nuk është gati për ndryshim, atëherë vetë shteti do të vijë dhe do t’i ndihmojë ata të ndryshojnë,” tha David Arakhamia në Telegram.

Ukraina është vënë nën presion në rritje nga partnerët e saj perëndimorë, veçanërisht BE-ja, për të luftuar korrupsionin. Kur Zelensky erdhi në pushtet në vitin 2019, ai përmendi luftën kundër korrupsionit si një nga prioritetet e tij kryesore.

Dhjetë figura kryesore ukrainase dhanë dorëheqjen javën e kaluar, si pjesë e spastrimit, duke përfshirë zëvendës shefin e zyrës së Zelensky, Kyrylo Tymoshenko.

Disa zëvendësministra dhe guvernatorë rajonalë u përjashtuan gjithashtu, teksa Zelensky tha se çdo problem i brendshëm që pengonte shtetin do të pastrohej për të ndihmuar “afrimin e Ukrainës me institucionet evropiane”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë