Loading…

Ukraina pretendon se ka kryer një sulm të fuqishëm në ‘Ishullin e Gjarprit’, thonë se i kanë shkaktuar humbe të mëdha forcave ruse

  • 22/06/2022 | 10:16

Ukraina pretendon se ka kryer një sulm të fuqishëm në ‘Ishullin e Gjarprit’, thonë se i kanë shkaktuar humbe të mëdha forcave ruse

Ushtria ukrainase thotë se ka kryer një sulm të fuqishëm në Ishullin Gjarpri në Detin e Zi, duke i shkaktuar humbje të mëdha forcave ruse.


Në një postim në Facebook, Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase ka konfirmuar sulmin – duke mos dhënë detaje për operacionin, transmeton Telegrafi.

Ishulli i Gjarprit ishte bërë hit në internet qysh në ditën e parë të pushtimit rus në Ukrainë, pasi një ushtar ukrainas i kishte thënë ekuipazhit të luftanijes ruse që të “pir…”.

Ishte pikërisht ushtari ukrainas Roman Hrybov, që me tërë forcën tentoi ta mbrojë ishullin nga pushtuesit rusë.

Madje u bërë simbol i rezistencës në Ukrainë, duke mos iu trembur syri përballë luftanijes ruse – ku edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka dekoruar me medalje për trimëri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë