Loading…

Ukrainasit me sulm kamikaz të droneve në rafinerinë e naftës brenda Rusisë

  • 22/06/2022 | 15:47

Ukrainasit me sulm kamikaz të droneve në rafinerinë e naftës brenda Rusisë

Rafineria e naftës në Novoshakhtinsk në qarkun e Rostov në Rusi që kufizohet me Ukrainën është goditur nga dy drone ukrainase, transmeton Gazeta Metro.


Sipas raporteve të agjencisë së lajmeve Reuters fluturaket pa pilot kanë hyrë nga perëndimi në hapsirën ajrore ruse dhe kanë goditur rafinerinë Novoshakhtinsk që është detyruar të ndërpresë punën.

Xhirimet nga rrjetet sociale shfaqin dy drone në fluturim mbi rafinerinë që gjendet rreth 8 kilometra larg kufirit me Ukrainën. Pas kësaj janë parë mbi rafineri zjarr i madh dhe tym i dendur.

Shërbimet ruse të lajmeve kanë raportuar se zjarri tashmë është shuar nga zjarrfikësit.

Rajoni i Rostov që kufizohet me Ukrainën është pikënisje strategjike e sulmit ndaj Ukrainës dhe pikë logjistike e furnizimit të forcave ruse në front./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë