Loading…

UP’ja s’ka buxhet për punësimin e personave të rinjë, do të mbyllen këto programe

  • 19/04/2018 | 12:58

UP’ja s’ka buxhet për punësimin e personave të rinjë, do të mbyllen këto programe

Në mbledhjen e radhës të Universitetit publik më të madh në vend u diskutua edhe për çështjen e punësimit të personave të tjerë për shtimin e stafit akademik, për çka u zhvillua debat i nxehtë.


Universiteti i Prishtinës ka nevojë për 300 persona si pjesë e stafit akademik, por do të detyrohet të shpallë konkurs vetëm për 62 persona. Kjo për arsye se Universiteti publik më i madh në vend nuk ka buxhet të mjaftueshëm për aq persona sa ka nevojë t’i punësojë.

Vendimi për këtë është marrë në mbledhjen e radhës, pas diskutimit të 13 pikave të rendit të ditës dhe pas një debati të nxehtë për këtë çështje.

Dekanët e fakulteteve, me këtë rast, e kanë cilësuar si alarmante situatën, duke paralajmëruar mbylljen e disa programeve të studimit, si për shembull ai i Energjetikës në Fakultetin Teknik. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë