Loading…

Ura që zhduket nën ujë, realiteti i saj është më shumë se intrigues (Foto)

  • 04/04/2017 | 17:17

Ura që zhduket nën ujë, realiteti i saj është më shumë se intrigues (Foto)

Gjatë gjithë historisë së botës tonë të bukur, ata kanë krijuar tashmë kaq shumë projekte të mahnitshme arkitektonike. Ndonjëherë pyes veten se si mendja e njeriut arriti gjithë këtë?

Kjo është Ura Oresund, e cila lidh kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagë me qytetin suedez Malmo.

Pamundësia e këtij krijimi është fakti se një pjesë e urës thjesht zhduket nën ujë. Paramendoni sikur jeni duke udhëtuar në urë me makinën tuaj dhe papritmas ju e gjeni veten nën ujë!

Në fakt, nuk ka nevojë për t’u shqetësuar, ju jeni vetëm në një tunel nënujor. Por përmasat e kësaj pune janë me të vërtetë mbresëlënëse…

Ura u hap më 1 korrik të vitit 2000.

untitled_1491316409-7091588

h

ll

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë