Loading…

Uragani Isaias detyron shtetin e Floridas të shpallë gjendje të jashtëzakonshme

  • 31/07/2020 | 23:32

Uragani Isaias detyron shtetin e Floridas të shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis sot shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për qarqet në brigjet e Atlantikut, ndërkohë që uragani Isaias pritet të godasë shtetin amerikan sonte, pas së cilës do të niset drejt veriut.


Uragani ndjek një shpejtësi maksimale të erës prej 120.7 kilometra në orë dhe aktualisht po shkatërron pjesët juglindore të Bahama dhe Ishujt Turks dhe Caicos, tha në Tëitter Qendra Kombëtare e Uraganit Kombëtare e SHBA (NHC).

NHC thotë se shirat e dendur mund të godasin Florida Jugore, Qendrore dhe Lindore sonte vonë dhe pjesët lindore të Karolinës së Veriut dhe Jugut deri javën e ardhshme, duke shkaktuar përmbytje në zonat e ulëta.

“Situata është shumë e ndryshueshme,” tha DeSantis në një konferencë shtypi.

“Tani është koha e duhur për të përgatitur çantën e shpinës për raste urgjente, nëse nuk e keni tashmë,” shtoi ai.

Plazhet publike, parqet dhe fushat e golfit gjithashtu do të mbyllen të premten.

Isaias është forcuar dhe bie në kategorinë e parë të stuhive, megjithëse ishte parashikuar të arrinte në kategorinë e dytë. Ai parashikohet të prekë kryesisht pjesët qendrore dhe lindore të Florida, përpara se të vazhdojë në veri.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë