Loading…

Urat e pazakonta të rrugës së Atlantikut në Norvegji (Foto)

  • 22/02/2017 | 15:50

Urat e pazakonta të rrugës së Atlantikut në Norvegji (Foto)

Rruga e Atlantikut në Norvegji padyshim se është një nga rrugët më magjepsëse për shkak të  shtatë urave të pazakonta, të cilat e kanë shndërruar këtë rrugë në një atraksion turistik.


Ajo ngrihet mbi dallgët e tërbuara  të detit të Norvegjisë, të cilat përplasen gjatë stuhive mjaft të shpeshta.

Ky segment, i njohur si Rruga 64, përbëhet nga disa diga, shtatë ura dhe katër stacione  për ndalim – të cilat përdoren për relaksim dhe për të shijuar pamjet e pabesueshme që shtrihen përpara.

urat norvegji9

Rruga është ndërtuar para se gjithash për t’i lidhur komunat Etudes dhe Averoy. Përgjatë kësaj rruge janë ndërtuar edhe vende të veçanta për peshkim (madje një urë është e projektuar enkas për këtë qëllim), në të cilat turistët dhe banorët lokalë vijnë shpesh për të peshkuar merluc të freskët.

 

urat norvegji12

Në shekullin e 20-të, rruga fillimisht ishte konceptuar si hekurudhë, por meqë planet për këtë kishin dështuar, në vitet 1970-ta filloi planifikimi i rrugës, ndërtimi i së cilës filloi në vitin 1983.

urat norvegji8

Të goditura hiç me pak se 12 herë radhazi nga erërat e fuqishme, urat e jashtëzakonshme të Rrugës së Atlantikut më në fund u lëshuan për qarkullim më 7 korrik, të vitit 1989.

urat norvegji5

urat norvegji3

Atlanterhavsvegen

urat norvegji ballina3

urat norvegji14

urat norvegji11

urat norvegji10

urat norvegji6

urat norvegji4

urat norvegji21

urat norvegji7

urat norvegji2

urat norvegji13

urat norvegji ballina2

urat norvegji15

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë