Loading…

Ushqimet që djegin yndyrën e barkut

  • 07/02/2023 | 09:19

Ushqimet që djegin yndyrën e barkut

Ka disa ushqime që mund të na ndihmojnë të luftojmë dhjamin e barkut. Eliminimi i yndyrnave nuk mund të bëhet vetëm me një dietë të ulët në kalori, por ka edhe disa ushqime që rrisin metabolizmin duke djegur yndyrën dhe zvogëluar urinë.


Erëzat mund t’ju ndihmojnë të hiqni dhjamin më shpejtë. Duke shtuar erëza të caktuara në ushqimin tuaj, mund të humbasim peshë më shpejt dhe në mënyrë të shëndetshme.

Speca djegës jeshil

Specat  djegës jeshil janë të pasura me kapsaicin, një substancë që stimulon rritjen e muskujve dhe ndihmon në djegien e shpejtë të kalorive.

Domate

Domatja na ndihmon të luftojmë dhjamin e akumuluar në afate të gjata. Domatja, gjithashtu ndihmon të qëndrojmë larg nga kanceri.

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë  ka veti anti-inflamatore dhe ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak. Çokollata e zezë ose më mirë, kakao, rrit nivelet e serotoninës dhe vepron pak si ‘Kafeina’ është një stimulues që rrit metabolizmin.

Molla

Këtë herë protagoniste është pektina, e cila ndihmon për të reduktuar yndyrën e trupit.

Limon

Me sa duket limoni mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, të eliminoni celulitin, zvogëloni ndjenjën e urisë dhe të përmirësoni metabolizmin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]etro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë