Loading…

Ushqimet që ndihmojnë në menaxhimin e ankthit

  • 10/12/2021 | 08:57

Ushqimet që ndihmojnë në menaxhimin e ankthit

Ankthi, ndjenja e frikës  dhe shqetësimit, mund të bëhen shumë të mundimshme për njerëzit.

Megjithatë, nëse bëhet shumë i shpeshtë si reagim ndaj stresit, mund të mendoni të bëni disa ndryshime në stilin e jetës.

“Ankthi është një gjendje e përhapur, që prek miliona njerëz në mbarë botën. Simptomat ndryshojnë, dhe disa njerëz i përjetojnë ato vetëm herë pas here. Në shumë raste, mjekimi shpesh kërkohet si kursi kryesor i trajtimit. Por, ka disa ushqime që mund të hani që mund të ndihmojnë në funksionimin e trurit dhe të ulin ashpërsinë e simptomave tuaja, kryesisht për shkak të vetive të tyre të rritjes së trurit”, tha dietologia Lovneet Batra.

Ushqimet e pasura me omega-3

Omega-3 mund të zvogëlojë inflamacionin dhe ankthin. Ushqime të tilla janë një burim i pasur i omega-3. Sugjerohet që të keni të paktën një lugë çaji çdo ditë në dietë.

Ushqime të pasura me magnez dhe kalium

Bananet dhe farat e kungullit janë një burim i shkëlqyer i kaliumit dhe magnezit, i cili ndihmon në rregullimin e ekuilibrit të elektroliteve dhe menaxhimin e presionit të gjakut.

Ngrënia e këtyre ushqimeve mund të ndihmojë në uljen e simptomave të stresit dhe ankthit.

Vitamina D

Mungesa e vitaminës D është lidhur me çrregullime të humorit, si depresioni dhe ankthi.

Burimi më i mirë i vitaminës D është rrezet e diellit për 10-15 minuta në orët e mëngjesit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë