Loading…

Ushqimet që rekomandohen kundër plakjes

  • 19/08/2019 | 14:17

Ushqimet që rekomandohen kundër plakjes

Ekzistojnë ushqime të cilat mund t’iu mbajnë të freskët kur vjen koha e plakjes,këto ushqime gjithashtu do ta bëjnë lëkurën tuaj edhe më të shkëlqyer dhe të freskët,shkruan Gazeta Metro.


1. Portokallet dhe agrumet e tjera-Portokallet përmbajnë shumë vitaminë C – rreth 85%. Vitamina C është e njohur për të luftuar ftohjen e zakonshme. Sepse jo vetëm që kjo vitaminë është një vitaminë, por ajo gjithashtu vepron si një antioksidant që lufton sëmundjet, dhe faktorët që e dëmtojnë lëkurën tonë.

2. Farat e lulediellit-Farat e lulediellit mund të jenë ato gjëra që i shihni të shpërndara kudo. Këto fara mund të kenë ndikim aq të madh që ju të keni shumë lëkurë të shëndetshme edhe gjatë plakjes sepse farat e lulediellit kanë disa lëndë ushqyese mjaft të mrekullueshme.

3. Karotat-Karotat janë të lira, dhe vijnë në sasi masive si lepujt që i hanë ato. Por, nuk është çudi që ata lepuj janë kaq të lezetshëm, me gëzof, energjik dhe pa rrudha. Karotat janë plot me vitamina, sepse përfshijnë një beta-karoten shumë të rëndësishëm.

4. Vezët- Edhe pse nuk është një bimë, veza ka diçka që është shumë e vështirë për tu ardhur në botën e ushqimit, por është themelore për lëkurën dhe kockat e shëndetshme. Kjo gjë është Vitamina D. Sigurisht, mënyra më e mirë për të marrë Vitaminë D është nga ekspozimi në diell, dhe kjo mund të duket mjaft e thjeshtë. Sidoqoftë, mungesa e vitaminës D është një problem i zakonshëm, veçanërisht në plakjen e popullatës.

5.Boronica- është një ndër shumë, nëse jo të gjitha bimët që përmbajnë polifenolet mbrojtëse të lëkurës. Këto janë shumë të shijshme dhe përmbajnë Vitamina C, fibra, Vitamina K, Vitamina A dhe një numër të madh të antioksidantëve./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë