Loading…

Ushqimet që shpejtojnë të rrahurat e zemrës

  • 03/12/2019 | 15:10

Ushqimet që shpejtojnë të rrahurat e zemrës

Sëmundjet kardivaskulare njihen ndryshe si vrasësit e heshtur dhe shumë faktorë ndikojnë në përkeqësimin e shëndetit të zemrës, transmeton Gazeta Metro.


Stresi, ankthi, anemia, frika madje dhe disa lloje medikamentesh mund të shkaktojnë takikardi, por veç tyre disa ushqime dhe pije luajne gjithashtu luajnë një rol jo pak të rëndësishem. Më poshtë do të lexoni të gjitha produktet ushqimore që shkaktojnë rrahje të shpejta e të çrregullta të zemrës. Alkooli

Pirja e alkoolit rrit të rrahurat e zemrës në një minutë dhe nëse pini alkool çdo ditë, për një kohë të shkurtër ju do të zhvilloni probleme shëdetësore si aritmi, ventricular takikardi, fibrim arterial etj.

Kurat natyrale bimore 

Disa lloje të caktuara bimësh mund të shkaktojnë aritmi nëse merren në doza të mëdha. Efedra është një lloj bime e cila merret për të kuruar alergjinë apo të ftohtin, por efekti anësor është shumë herë më i rëndë sesa përfimi nga kjo bime. Efedra përshpejton qarkullimin e gjakut duke shkaktuar edhe atak kardiak.

Regjim i parregullt ushqimor 

Shumë calcium mund të dëmtojë zemrën tuaj ndërsa një mungesë e këtij minerali mund të shkaktojnë rrahje të çrregullta të zemrës ! Si ky mineral janë dhe shumë shembuj të tjerë që mbështesin rëndësinë e një diete të shëndetshme dhe të rregullt ushqimore.

Kafeja dhe të gjitha produktet që përmbajnë kafeinë mund të shkaktojnë çrregullime të zemrës nëse e teproni./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë