Loading…

Ushtari ukrainas shkatërron tankun rus T-72, e godet me predhën anti-tank Javelin

  • 16/03/2023 | 15:41

Ushtari ukrainas shkatërron tankun rus T-72, e godet me predhën anti-tank Javelin

Pamjet e publikuara nga brigada e 59-të e motorizuar e ushtrisë ukrainase, shfaqin momentin kur një tank i tipit T-72 i ushtrisë së Vladimir Putinit hidhet në erë.


Ishte pikërisht predha anti-tank Javelin që e goditi tankun që e hodhi në erë, transmeton Telegrafi.

Madje shihet ushtari ukrainas i cili nga istikamet lanson predhën Javelin, e cila udhëton dhe e godet direkt tankun rus.

Që nga marrja e predhave Javelin, ukrainasit kanë arritur të ndalin shumë sulme të rusëve, madje u kanë shkaktuar humbje të mëdha në makineri luftarake.

E sistemet raketore të vendeve perëndimore që i mori Kievi siç janë HIMARS, IRIS-T e NAMAS, kanë ndërprerë sulmet ajrore ruse mbi infrastrukturën civile.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë