Loading…

Ushtria Amerikane e bën fakt, parashikon kohën e vendin e rrëzimit të mbetjeve të raketës kineze

  • 08/05/2021 | 16:52

Ushtria Amerikane e bën fakt, parashikon kohën e vendin e rrëzimit të mbetjeve të raketës kineze

Raketa kineze Long March 5B doli jashtë kontrollit dhe një pjesë e madhe e raketës, prej 18 tonësh tani është në një rënie të lirë në drejtim të Tokës.


Ndërkohë sipas CNN, parashikimi i fundit nga ushtria amerikane, e cila po ndjek lëvizjet e raketës, mbeturinat do të bien në Turkmenistan në Azinë Qendrore rreth orës 19:00 në kohën Lindore të shtunën (4.30 paradite IST të dielën).

Nga ana tjetër Pekini ka minimizuar frikën e një dëmi të madh. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Wang Wenbin, këmbënguli se pjesa më e madhe e raketës do të digjet gjatë hyrjes në atmosferën e tokës dhe probabiliteti i shkaktimit të dëmtimit në tokë është jashtëzakonisht i ulët sipas tij.

Kina e lëshoi këtë raketë të quajtur Long March-5B në 29 prill. Ndërsa raketat me shumë pjesë zakonisht digjen para se të futen në orbitën e Tokës, te kjo raketë nuk po ndodh e njëjta të paktën deri më tani.

Kjo nuk është hera e parë që një raketë kineze shkakton shqetësime për planetin tonë, pasi në vitin 2020, mbeturinat nga një raketë tjetër ranë në fshatrat në Bregun e Fildishtë, një vend i Afrikës Perëndimore, duke shkaktuar dëme strukturore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë