Loading…

Ushtria Amerikane ndërron armën M4 për një shumë më të fuqishme

  • 13/05/2022 | 20:56

Ushtria Amerikane ndërron armën M4 për një shumë më të fuqishme

Zyrtarisht mësohet se Ushtria e SHBA’së ka hequr dorë nga arma e gjatë M4/M4A1 karabinë për një armë të re që shkrep një projektil më të fuqishëm që do të jetë kritike në aftësinë e ushtarëve amerikanë të mposhtin kundërshtarët e tyre, transmeton Gazeta Metro.


Ushtria amerikan e njoftoi se ka kontratë 10 vjeçare me kompaninë Sig Sauer për prodhimin e dy armëve për njësite të gjeneratës së re: Armën e gjatë XM5 që do të zëvendësojë M4/M4A1 karabinë dhe XM250 armën automatike, që do të zëvendësojë atë M249.

Si M4/M4A1 karabinë dhe M249 përdornin karikatorin e NATO’s të kalibrit 5.56x45mm. Armët e gjeneratës së re do të hapin zjarr me kalibrin 6.8x51mm që janë më të sakta dhe më vdekjeprurëse ndaj kërcënimeve.

Kontrata i është dhënë kompanisë Sig Sauer pasi disa kompani garuan për 27 muaj rreth armës së re./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë