Loading…

Ushtria izraelite thotë se Irani ngadalë po tërhiqet nga Siria

  • 21/05/2020 | 17:59

Ushtria izraelite thotë se Irani ngadalë po tërhiqet nga Siria

Irani po tërhiqet ngadalë nga Siria në përgjigje të sulmeve izraelite, si dhe po rrit pakënaqësinë e brendshme në lidhje me ekonominë dhe trajtimin e pandemisë të koronavirusit, sipas ushtrisë izraelite, transmeton Gazeta Metro.


Izraeli dhe Irani kanë qenë për vite me radhë në një luftë në hije që kohët e fundit po luan në Siri, ku Izraeli thotë se Irani po e rrit praninë e tij ushtarake përgjatë kufirit.
Mes kaosit të luftës civile Siriane, Izraeli ka kryer sulme të përsëritura që synojnë të shtyjnë forcat iraniane dhe të parandalojnë transferimin e armëve te Hezbollah, grupi militant i Libanit i mbështetur nga Irani që po lufton edhe në Siri.

Izraeli dhe Irani janë përplasur në shumë raste në vitet e fundit, me incidentin e fundit në nëntor, kur avionët luftarakë izraelitë goditën objektiva të shumta që i përkisnin forcës elitare Quds të Iranit në Siri pas zjarrit me raketa në lartësitë Golan të kontrolluara nga Izraeli.

Irani portretizon veprimet e tij në Siri si mbështetje për një qeveri aleate që lufton me grupet terroriste. Ai thotë se mbështetja për Hezbollahun ka për qëllim mbrojtjen e Libanit nga Izraeli, i cili pushtoi pjesë të Libanit jugor nga viti 1982 deri në vitin 2000.

Ushtria izraelite gjithashtu tha se do të jetë e gatshme t’i përgjigjet çdo sulmi të Hezbollahut duke goditur shtëpi, fabrika dhe infrastrukturë të tjera civile të përdorura nga ky grup. Ushtria tha që nuk kishte interes për një përshkallëzim dhe besonte se e njëjta gjë ishte e vërtetë për Hezbollahun./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë