Loading…

Vaki në ligën e Turqisë: Bakllava bëhet ‘mollë sherri’ për përjashtimin e tetë lojtarëve

  • 10/08/2022 | 13:13

Vaki në ligën e Turqisë: Bakllava bëhet ‘mollë sherri’ për përjashtimin e tetë lojtarëve

Akhisarspor, i cili ra nga Superliga në ligën e 3-të, këtë herë përjetoi një krizë bakllavaje, raporton TVSpor.


Në tre vitet e fundit Akhisarspor, i cili ka kaluar nga Superliga në Ligën e 3-të të TFF-së dhe prej muajsh është tronditur nga tërmetet administrative, këtë herë ka përjetuar krizë bakllavaje. Mësohet se nga skuadra janë përjashtuar futbollistët që hëngrën bakllava nga dora e kandidatit për president javën e kaluar.

Jeshilezinjtë, të cilët dolën në zgjedhje të dielën e kaluar, u përzien sërish pasi vendimi i urdhrit të Gjykatës së Magjistraturës Akhisar, i caktuar dy herë gjatë mandatit të verës, lidhur me kongresin e 7 gushtit, u hoq më 5 gusht me një kundëraplikim.

Evren Özbey, i cili u hoq nga presidenca dy herë me vota mosbesimi, erdhi sërish në presidencë në zgjedhjet e papritura që hyri si kandidati i vetëm të dielën.

Mikail Kaplan, një biznesmen i huaj nga Tunceli, i cili doli të ishte kandidat për drejtimin e klubit pasi vendimi i kongresit u shty javën e kaluar, vizitoi stërvitjen në objektet e Yılmaz Atabarut të enjten, më 4 gusht.

Kaplan dhe shoqëruesit e tij i ofruan skuadrës bakllava nën mbikëqyrjen e Halil İbrahim Doğan, një prej ish-presidentëve që shërbeu si administrues i besuar në klub.

Halil Yeral, Gökmen Aydoğdu, Mert Efe Çölbeyi, Enes Tayfun, nga ekipi, të cilët reaguan për takimin e Kaplan me ekipin në ambiente, kur u hoq vendimi paraprak për kongresin të premten e 5 gushtit dhe u mbajtën zgjedhjet. Të dielën Presidenti Evren Özbey pranoi festën e bakllavasë. U pretendua se Yiğit Efe Düztaş, Yusuf Acer dhe Oğuzcan Keskin u kërkuan të gjenin një klub dhe i lanë jashtë skuadrës. Megjithatë, është ndër akuzat se këta futbollistë e kanë paralajmëruar klubin më parë me arsyetimin se nuk mund të mbledhin pagat e tyre nën drejtimin e Evren Özbey, i cili ishte kryetar në dy sezonet e fundit kur skuadra ra nga kategoria, dhe se ata nuk donte të qëndronte në skuadër sepse Özbey u kthye në presidencë dhe se ata kërkuan të largoheshin, ndërkohë që këto parti kaos janë në një situatë të vështirë.

E gjelbër-zinjtë nuk kanë mundur të stërviten që nga 5 gushti pas këtyre zhvillimeve. Mësohet se administrata e Özbey ka bërë zyrtar të vetëm në skuadër ish-yllin grek, Theofanis Gekas, i cili është sjellë si drejtor futbolli, i cili ka kërkuar që lojtarët të takohen me Gekasin.

Me rikthimin e drejtuesve të Özbey, Bayram Ali Kaya, i cili prej 2 vitesh ishte drejtor sportiv dhe drejtonte ekipin që nga fillimi i sezonit, dha dorëheqjen nga posti. Pavarësisht thirrjeve, Enes Kimnia nuk ka marrë pjesë në stërvitje që nga fillimi i sezonit.

Transferimi i nigerianit Martins Chisom Onyebueke, i cili nuk ishte futbollist sipas të dhënave të FIFA-s, gjatë periudhës së Evren Özbey, i cili ishte menaxher para se të bëhej president i klubit në Akhisarspor, akuza se futbollisti mërgimtar Alim Aykut Esgi ishte paguar për t’u transferuar në klub prej tij, shpërthyen skandale pasi nuk u luajtën lojtarët që nuk dhanë drejtimin e tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë