Loading…

Vallëzimi në xhami nga Homeira Qaderi, një rrëfim zemre e nënes afgane

  • 12/01/2021 | 13:16

Vallëzimi në xhami nga Homeira Qaderi, një rrëfim zemre e nënes afgane

Vallëzimi në xhami: Letra e një nëne afgane drejtuar djalit të saj është libri i shtatë i Homeira Qaderi., transmeton Gazeta Metro.


Nëse 2020 ishte një vit i lajmeve të këqija të pandërprera, shumë njerëz mund të kenë humbur një dritë të zbehtë, me fillimi i bisedimeve historike afgane për paqen, që synojnë t’i japin fund një lufte dekadash të gjatë. Ajo ndezi një lumë deklaratash dhe seancash në Zoom, me gra vendase mbresëlënëse dhe aleatët e tyre, me thirrje qartësuese për të mbrojtur të drejtat e grave nëse Talibanët kthehen në pushtet.

Një kujtesë, nëse do të ishte e nevojshme, e detyrës së tyre herkuliane vjen në një rrëfim faqësor të jetës së grave afgane nga djepi deri në varr, pavarësisht nëse janë talibanët në krye ose jo, ato jetojnë në një shoqëri thellësisht konservatore.

Por si lajmet e bisedimeve afgane për paqe, kjo punë nga një profesor afgan i letërsisë persiane mund t’ju ketë kaluar pasi jo të gjitha shkrimet e saj janë përkthyer. Në zemër të këtij kujtimi prekës është një trishtim i dhembshëm.

Historia e Qaderit shënohet nga letrat drejtuar djalit të saj, Siawash, ‘rrëmbyer nga duart e saj’ kur ai ishte vetëm 19 muajsh. Siç dëshmon nëntitulli i librit, kjo është përpjekja e saj e dëshpëruar për të treguar Siawash historinë e tyre dhe se si ajo është ‘varrosur drejtpërdrejt’ nga ata përreth tij.

Ka njerëz të mirë në jetën e saj që e ndihmojnë atë të mbijetojë në ditë të këqija dhe mënyra patriarkale ‘Të të humbja ishte dhimbja më e rëndë që kam pësuar ndonjëherë dhe e di që duhet të jesh shumë, shumë i zemëruar’, shkruan ajo në një letër, duke iu referuar zgjedhjes së saj të Sofit, detajet e së cilës nuk do t’i tregojm këtu. ‘Unë gjithmonë kam dhe gjithmonë do të dëshiroj të jem nënë për ty, por gjithashtu kam nevojë të jem Homeira për veten time’.

Si një e re, autorja kalon kohën para pasqyrës së korridorit ‘duke ekzaminuar sytë vet për të zbuluar se ku fshihej frika’. Përmes imazheve lirike gjathashtu goditëse dhe tronditëse  ajo na çon brenda botës së vogël të një fëmije ‘shumë të ri dhe energjik për të kuptuar frikën’.

Por plumbat e padukshëm dhe tanket ruse shumë të dukshme, lë të kuptohet për botën e madhe të keqe përtej dekadës pas pushtimit Sovjetik që shkaktoi luftën 40-vjeçare dhe të numërimit. Pritjet janë që ky libër do të përkthehet në disa gjuhë, dhe shpresojmë që së shpejti ta kemi edhe ne. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë