Loading…

Vapa “than” arat (Video)

  • 12/07/2017 | 23:33

Vapa “than” arat (Video)

Vapa e madhe, ka bërë që disa lloje të frutave të thahen pothuajse krejtësisht dhe gjithë prodhimi të shkojë dëm, njofton Klan Kosova.


Ekspertët thonë se është situatë e ndjeshme duke dhënë këshilla se si duhet kujdesur për të mbjellat. Derisa vet bujqit, janë mobilizuar duke instaluar sistemet e ujitjes.

Edhe Brahim Uka nga fshati Dyz i Podujevës, tregon se vapa e madhe ia çoi poshtë një numër të madh të frutave të mjedrës.

Ndonëse ekzistojnë forma të ndryshme për mbrojtjen e e të mbjellave nga i nxehti, Uka nuk e kishte një mundësi të tillë.

Ai tha se pa këtë sistem, të gjitha të mbjellat do ti thaheshin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë