Loading…

Varianti i ri dhe shqetësues i koronavirusit në Kaliforni është i lidhur me shpërthime të mëdha

  • 19/01/2021 | 16:46

Varianti i ri dhe shqetësues i koronavirusit në Kaliforni është i lidhur me shpërthime të mëdha

Një variant shqetësues i koronavirusit po gjendet gjithnjë e më shumë në Kaliforni, përfshirë një shpërthim të madh në San Jose në të cilin vetëm një kostum i pemës së Krishtlindjes me ajër çoi në 90 infeksione, sipas raporteve të lajmeve, transmeton Gazeta Metro.


Shkencëtarët nuk e dinë ende nëse varianti, i quajtur L452R, është më i transmetueshëm se llojet e tjerë të SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19. Por prania e tij në shpërthime të shumta  ka vënë zyrtarët shëndetësorë në roje.  ‘Fakti që ky variant u identifikua në shumë raste në qarkun tonë është një flamur i kuq dhe duhet të hetohet më tej’ tha në një deklaratë oficerja shëndetësore e qarkut Santa Clara Sara Cody.

Varianti L452R është i ndryshëm nga varianti B.1.1.7 i shfaqur për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas i zbuluar në Colorado dhe nëntë shtete të tjera të SHBA dhe në disa vende europiane.
Studiuesit llogarisin që varianti B.1.1.7 është ndërmjet 50% dhe 74% më i transmetueshëm se lloji standard i koronavirusit. Ky lloj i ri mund të dominojë rastet e koronavirusit në SHBA deri në mars, duke pasur parasysh prirjen e tij për t’u përhapur.
Për fat të mirë, vaksinat ka të ngjarë të funksionojnë kundër variantit B.1.1.7, por mund të ushtrojë presion të rëndë në sistemin e kujdesit shëndetësor dhe të shkaktojë rritje të vdekjeve para se të vaksinohen shumica e popullatës së përgjithshme.

Studiuesit shqetësohen për L452R, megjithëse, për shkak se disa nga mutacionet e tij ndikojnë në proteinën spike të virusit. Proteina spike është shënjestra e vaksinave të koronavirusit Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca, si dhe disa prej vaksinave premtuese që ende janë në provë, përfshirë vaksinën Novavax dhe vaksinat Johnson & Johnson. Mutacionet në proteinën spike mund t’i bëjnë ato variante të SARS-CoV-2 më pak të ndjeshme ndaj vaksinës.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë