Loading…

Varianti i ri i koronavirusit shkakton më shumë kollë e më pak humbjen e nuhatjes

  • 27/01/2021 | 13:25

Varianti i ri i koronavirusit shkakton më shumë kollë e më pak humbjen e nuhatjes

Njerëzit që testohen pozitivisht për variantin e ri britanik të koronavirusit kanë më shumë të ngjarë të raportojnë kollitjen, dhimbjen e fytit ose lodhjen si simptoma të Covid-19, por kanë më pak të ngjarë të humbin ndjenjën e shijes ose nuhatjes, ka zbuluar një sondazh britanik, transmeton Gazeta Metro.


Varianti, i identifikuar në Anglinë juglindore në dhjetor, mendohet të jetë më i transmetueshëm dhe mund të shoqërohet gjithashtu me vdekshmëri më të lartë, megjithëse të dhënat sugjerojnë se nivelet e rritura të vdekjeve janë të pasigurta dhe ende jo të forta.

Zyra e Britanisë për Statistikat Kombëtare (ONS) tha se ndryshime të tjera ishin vërejtur midis atyre me variantin nga Mbretëria e Bashkuar dhe të tjerëve me Covid-19.

“Humbja e shijes dhe humbja e nuhatjes ishin dukshëm më pak të zakonshme në pozitivet e përputhshme me variante të reja sesa pozitivet e trefishta”, tha ONS në një analizë të karakteristikave të njerëzve në Angli me Covid-19, duke mbuluar periudhën midis 15 nëntorit 2020 deri në 16 janar 2021.

Një rezultat i provës PCR “trefishtë pozitiv” tregon se dikush ka Covid-19 por jo variantin britanik. “Simptoma të tjera ishin më të zakonshme në pozitivet e përputhshme me një variant të ri, me ndryshimet më të mëdha për kollën, dhimbjen e fytit, lodhjen, mialgjinë (dhimbjen e muskujve) dhe ethet”, tha ONS.

“Nuk ka asnjë provë të ndryshimit në simptomat gastrointestinale, gulçim ose dhimbje koke.” Anketa e Infeksionit ONS është një nga masat më të vëzhguara të prevalencës së Covid-19, dhe përdoret për të vlerësuar infeksionet e koronavirusit në komunitet./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë