Loading…

Varrezë masive në Prizren, zhvarrosen mbetje mortore të 5 personave (Foto)

  • 23/03/2017 | 17:08

Varrezë masive në Prizren, zhvarrosen mbetje mortore të 5 personave (Foto)

Në varrezat e qytetit të Prizrenit në lagjen Tusuz, sot me urdhëresë të Prokurorisë Speciale, janë realizuar germimet vleresuese të cilat kanë rezultuar me zhvarrosjen e mbetjeve mortore të pesë personave.


Megjithatë, udhëheqësi i Njëisë së Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Kushtrim Garaj, ka thënë për Gazeta Metro, se vetëm pasi të ndjeken të gjitha procedurat e nevojshme mjekoligjore, përfshirë ketu edhe identifikimet përmes analizës së ADN-së, mund të konfirmohet numri i personave të zhvarrosur dhe nëse të gjitha mbetjet mortore të zhvarrosura sot iu perkasin personave të zhdukur si pasoje e luftës së viteve 1998-’99.

Varrezë masive në Prizren

Bëhet e ditur se gërmimet vlerësuese në dy lokacione brenda hapesirës së ‘Vendvarrezave të qytetit të Prizrenit’ dhe zhvarrimet e mbetjeve mortore, jane realizuar nga ekspertët mjekoligjor vendor dhe të EULEX-it, me perkrahjen e Njesitit të Policisë pvr Hetimin e Kriimeve të Luftes dhe Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur.

Me ketë rast, Garaj ka shprehur mirënjohjen për punen dhe angazhimin e gjitha institucioneve kompetente, si Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, Njesitin e Policisë për Hetimin e Krimeve të Luftes, Institutin e Mjekvsisv Ligjore , dhe parasegjithash për familjet dhe familjarët e personave të zhdukur për mbeshtetjen e vazhdueshme të dhvnv në procesin e ndriçimit të fatit të të gjithë personave të zhdukur. / gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë