Loading…
Vazhdimisht lexoni për të mirat, por ka 2 efekte anësore nëse pini ujë me limon
  • 28/02/2018 | 22:27

Vazhdimisht lexoni për të mirat, por ka 2 efekte anësore nëse pini ujë me limon

Uji me limon shpesh gjendet në listën e pijeve më të mira dhe rekomandohet veçanërisht për humbjen e peshës. Kjo pije është zakonisht e preferuar në mëngjes, në një stomak bosh për shkak se siguron një dozë të përditshme të antioksiduesve dhe vitaminës C.


Është e njohur se uji limoni përmirëson tretjen, kryen detoksifikimin e mëlçisë dhe pastron trupin nga toksinat.

Megjithatë, edhe pse ka një efekt të dobishëm në trup, uji me limon ka dy efekte anësore:

Gastrit

Të gjitha citruset stimulojnë sekretimin e acidit në stomak, të cilat mund të shkaktojnë gastrit. Kini kujdes me sasinë që merrni, që është përqendrimi i limonëve.

Dëmtimi i dhëmbëve – Limoni mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve

Për shkak të aciditetit, limoni mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve, të shkaktojë ndjeshmëri ndaj dhëmbëve dhe potencialisht karies. Në rast se keni dhëmbë të ndjeshëm, rekomandohet të lani gojën me ujë pasi të pini ujë me limon. /Gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë