Loading…

Vazhdon debati për origjinën e koronavirusit: SHBA tenton të bind Kombet e Bashkuara që Kina është fajtori kryesor

  • 26/03/2020 | 17:25

Vazhdon debati për origjinën e koronavirusit: SHBA tenton të bind Kombet e Bashkuara që Kina është fajtori kryesor

Administrata Trump është duke tentuar të bind Kombet e Bashkuara se koronavirusi ka origjinën nga Kina, sipas disa diplomatëve të Kombeve të Bashkuara të cilët raportuan për NBC News, transmeton Gazeta Metro.


Bisedimet midis Kombeve të Bashkuara dhe SHBA’së kanë ngecur në këmbënguljen e SHBA’ve se virusi ka origjinën në Ëuhan, Kinë dhe saktësisht filloi atje.

Diplomatët e Kinës në anën tjetër janë zemëruar, duke kërkuar që duhet të përmenden përpjekjet e Kinës për përmirësimin e virusit, dhe kjo nuk është e vërtetë.

Mosmarrëveshja mes KB e SHBA vjen në kohën kur Washingtoni e Pekini janë duke u fjalosur vazhdimisht për koronavirusin. Presidenti amerikan Donald Trump, ka fajësuar vazhdimisht Kinën për përhapjen e këtij virusit. Por pasi u shfaqën raportet për një rritje të racizmit, dhe sulme kundër aziatikëve amerikanë, Trump tha se nuk ishte faji i tyre dhe nuk do i referohej më koronavirusit si ‘’virusi kinez’’.

Në Këshillin e Sigurimit, shtytja e administratës për të emëruar Kinën si burimin e virusit filloi javët e fundit kur Estonia, filloi hartimin e një deklarate për lëshimin e këtij këshilli.

Franca, një anëtar i përhershëm i këshillit, propozoi një version që kërkonte një “ndërprerje të përgjithshme dhe të menjëhershme të armiqësive në të gjitha vendet”, përfshirë një pauzë humanitare 30-ditore në konflikte, duke bërë kështu që kjo lojë fjalësh të marrë fund.

Por SH.B.A., në draftet dhe redaktimet e ndryshme që qarkulluan midis vendeve, kërkuan të fusin referenca për “shpërthimin e sëmundjes së koronavirusit (COVID-19) në Ëuhan, provinca Hubei në Republikën Popullore të Kinës në nëntor 2019./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë