Loading…

Vdes gjatë një sulmi këngëtari i njohur etiopian

  • 30/06/2020 | 15:57

Vdes gjatë një sulmi këngëtari i njohur etiopian

Këngëtari dhe aktivisti i njohur etiopian, Hatchalu Hundessa është vrarë gjatë një sulmi të armatosur që ndodhi mbrëmë vonë në Addis Ababa, raporton Anadolu Agency (AA).


Këngëtari, tekstshkruesi dhe aktivisti i mirënjohur nga bashkësia etnike Oromo, Hatchalu u vra në lagjen juglindore të Gelom Condominium, ndërsa sulmuesit u arratisën nga vendi i ngjarjes.

Hatchalu është anëtar i bashkësisë etnike Oromo, e cila është mazhorancë në Etiopi, ndërsa ishte një nga drejtuesit e protestave tre vjeçare anti-qeveritare në të cilën ai luftoi kundër diskriminimit që komuniteti i tij përjetoi deri në vitin 2018 dhe ardhjen e Abiya Ahmedit si kryeministër në Etiopi.

Kryeministri Ahmed dërgoi mesazh ngushëllimesh për vdekjen e artistit dhe deklaroi se Etiopia ka humbur një shpirt të dashur.

Policia ka nisur një hetim për vrasjen dhe arrestoi disa të dyshuar.

Anëtarët e komunitetit Oromo kanë organizuar protesta masive në Addis Ababa dhe qytete të tjera dhe po kërkojnë që autorët e vrasjeve të kapen dhe të ndiqen penalisht.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë