Loading…

Vdes korrespondentja që dha lajmin për fillimin e Luftës së Dytë Botërore

  • 10/01/2017 | 16:34

Vdes korrespondentja që dha lajmin për fillimin e Luftës së Dytë Botërore

Korrespondentja e cila dha lajmin për fillimin e Luftës së Dytë Botërore vdiq sot në Hong Kong në moshën 105 vjeçare.


E lindur në vitin 1911, Clare Hollingworth, ishte gazetare e Daily Telegraph.

Ajo ishte një gazetare shumë e suksesshme dhe e tëra filloi që nga raportimi i saj për luftën.

Para se të bëhet gazetare, Hollingworth ka ndihmuar mijëra njerëz për të shpëtuar nga forcat e Hitlerit duke iu rregulluar viza britanike.

Në jetën e mëvonshme ajo ishte pjesë në  Klubin e Korrespondentëve të Huaj (FCC) në Hong Kong, ku ajo festoi ditëlindjen e saj të 105-të  tetorin e kaluar./gazetametro.net

 

_91746431_clare1932

_93345818_hollingworth1_bbc

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë