Loading…

Vdes legjenda e komedisë britanike

  • 27/01/2022 | 13:29

Vdes legjenda e komedisë britanike

Barry Cryer, legjenda e komedisë britanike, ka vdekur në moshën 86-vjeçare.


Familja e Cryer tha se ai “vdiq i qetë, në gjendje shpirtërore të mirë dhe me familjen e tij rreth tij”.

Shumë miq e adhurues shprehen ngushëllime në rrjete sociale. Stephen Fry shkroi: “Lajm i tillë i trishtuar, një nga të mëdhenjtë absolut të komedisë britanike, Barry Cryer, nuk është më. Një shkrimtar dhe interpretues i lavdishëm, i mrekullueshëm, gazmor dhe i talentuar, i cili përshkoi të gjitha traditat komike. I dashur botërisht… lamtumirë, Baz.”

Cryer ka punuar me yje të tjerë, duke përfshirë Spike Milligan, Tommy Cooper, Les Dawson, Two Ronnies dhe Morecambe and Wise.

I lindur në Yorkshire në vitin 1935, karriera e tij filloi në teatrin Windmill në West End të Londrës, i cili shfaqte akte komedi midis shfaqjeve të rrezikshme për të cilat ishte më i njohur.

Cryer fillimisht u pa nga David Frost, i cili e ftoi atë të shkruante për The Frost Report, i cili u transmetua për herë të parë në vitin 1966. Ekipi i tij i shkrimit përfshinte një koleksion të peshave të rënda të komedisë së ardhshme, duke përfshirë John Cleese, Ronnie Barker dhe Graham Chapman.

Cryer tha në 1998: “Unë nuk kam pasur një karrierë, vetëm një seri incidentesh. Unë kam qenë për fat të mirë gjatë gjithë jetës sime.”

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë