Loading…

Vdes në moshën 91 vjeçare legjenda e teatrit muzikor dhe shkrimtari Stephen Sondheim

  • 27/11/2021 | 12:36

Vdes në moshën 91 vjeçare legjenda e teatrit muzikor dhe shkrimtari Stephen Sondheim

Stephen Sondheim, legjenda e teatrit muzikor dhe shkrimtari i “Sëeeney Todd”, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.


Kantautori riformësoi teatrin muzikor amerikan në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të me tekstet e tij intelegjente, me rimë të ndërlikuar dhe me përdorimin e melodive ndjellëse.

.Avokati i Sondheim, Rick Pappas i tha Neë York Times se kompozitori vdiq të premten në shtëpinë e tij në Roxbury, shkruan Euronews.

Sondheim ndikoi disa breza të kantautorëve të teatrit, veçanërisht me muzikalë të tillë historikë si “Company”, “Follies” dhe “Sëeeney Todd”, të cilat konsiderohen ndër veprat e tij më të mira.

Balada e tij më e famshme, “Send in the Cloëns”, është regjistruar qindra herë, përfshirë nga Frank Sinatra dhe Judy Collins.

Ndryshe, artisti refuzoi të përsëriste veten, duke gjetur frymëzim për shfaqjet e tij në tema të ndryshme si një film i Ingmar Bergman “A Little Night Music”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë