Loading…

Vdes trajneri legjendar i Francës

  • 26/03/2020 | 18:38

Vdes trajneri legjendar i Francës

Ish-trajneri i Francës, Michel Hidalgo ka vdekur në moshën 87 vjeç pas një beteje të gjatë me sëmundje.


Hidalgo kaloi tetë vjet si trajner i Francës, duke marrë përsipër ekipin në 1976, duke zëvendësuar Stefan Kovacs.

Ai e udhëhoqi Francën në vendin e katërt në Kupën e Botës 1982, por dy vjet më vonë fitoi Euro 1984 – titulli i parë i madh për kombin francez, transmeton lajmi.net.

Menjëherë pas kësaj, ai u tërhoq si menaxher i Francës, ku u zëvendësua nga Henri Michel.

Menaxheri ikonik ka fituar statusin legjendar në Francë për t’i drejtuar ata në trofeun e tyre të parë të madh.

Në 1984 ai fitoi çmimin si menaxheri më i mirë në Evropë.

Hidalgo i dha fund karrierës së tij në Marseille në 1991.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë