Loading…

Vdiq shkrimtari Dritëro Agolli

  • 03/02/2017 | 16:30

Vdiq shkrimtari Dritëro Agolli

Shkrimtari i madh shqiptar Dritëro Agolli ka ndërruar jetë. Ai kishte disa javë që ishte në gjendje të rëndë, ndërsa mesditën e së premtes është ndarë nga jeta në moshën 85 vjeçare.


Ai vlerësohet si një ndër autorët më të mirë shqiptarë të të gjitha kohërave, me veprat si Komisari Memo, Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo e shumë vepra të tjera.

Agolli kishte lindur në një familje të varfër në fshatin Menkulas të Korçës. Shkollën e mesme e përfundoi në Gjirokastër më 1952, kurse studioi në Universitetin e Leningradit në Rusi, gjgjësisht në fakultetin e Arteve.

Pastaj u kthye në Shqipëri ku punoi në gazetën Zëri i Popullit për 15 vite me radhë. Ai shërbeu edhe si deputet në Parlamentin e Shqipërisë.

Prej 4 ditësh Agolli ishte shtruar në spital për shkak të një sëmundjeje në mushkëri./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë