Loading…

Veç infermierët mbi 5 mijë franga: Këto janë rrogat marramendëse në Zvicër

  • 13/10/2020 | 16:41

Veç infermierët mbi 5 mijë franga: Këto janë rrogat marramendëse në Zvicër

Zvicra ka pagën mesatare të dytën më të lartë në Evropë – dhe e treta më e mirë në botë. Në këtë ku jetojnë mijëra kosovarë, pagat janë shumë të mira, aty një infermiere paguhet mbi 5 mijë franga, shkruan Gazeta Metro.


Lohncomputer, një platformë për qytetarët evropianë që duan ose tashmë punojnë në Zvicër, rendit vlerësimet mesatare të pagave mujore të nxjerra nga sondazhe të ndryshme të pagave.

Këtu janë vetëm disa shembuj:

Avokat: 9,300 franga

Kontabilist: 8,125 franga

Mësues: 7,292 franga

Punonjës i bankës: 6,750

Arkitekt: 6,250 franga

Infermiere: 5,667 franga

Zdrukthëtar: 5,150 franga

Paruker: 4,375 franga.

Shifrat e Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) konfirmojnë statusin e Zvicrës si një nga vendet më të mira në botë për të fituar rrogë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë