Loading…

Vend i gabuar, koha e gabuar: 6 novela me personazhe të dyshimtë që duhet të dëshmojnë pafajësinë e tyre

  • 12/08/2020 | 11:18

Vend i gabuar, koha e gabuar: 6 novela me personazhe të dyshimtë që duhet të dëshmojnë pafajësinë e tyre

Në këto gjashtë romane, të gjithë – përfshirë protagonistin – janë të dyshuar. Pavarësisht nëse ju jeni në detektivë të zier me vështirësi, narratorë jo të besueshëm, ose viktima të vendosur për të kapur torturuesit e tyre, këta trillerë të shpejtë, të përdredhur dhe të paparashikueshëm kanë diçka për të gjithë. Një element i vetëm ata kanë të përbashkët? Një protagonist që nuk do të ndalet me asgjë për të pastruar emrin e vet, fajtor apo jo.

Sigurohuni që të mbani vëmendjen ndërsa zhyteni thellë në këto përralla të dyshimta. Jo të gjithë janë ata që duken.

“Grua në qosh” nga Samantha M. Bailey

Morgan sapo po bën udhëtimin e saj të përditshëm, kur një nënë e re e furishme i fut një foshnjë në krah, i thotë emrin e saj dhe hidhet para një treni. Si dëshmitari i vetëm i asaj që ndodhi, Morgan bëhet një i dyshuar i menjëhershëm në vdekjen e nënës misterioze . Tani, ajo duhet të bashkojë ditët e fundit të jetës së gruas për të zbuluar se çfarë ka ndodhur me të vërtetë, dhe të sigurohet se nuk do të ndodhë me të më pas. Ky është një roman debutues me impuls, rreth  sakrificave që  do të bëjë një nënë   për fëmijën e saj.

“E panjohura e përsosur” nga Megan Miranda

Autorja tregon historinë e  gazetares së dështuar Leah Stevens ndërsa përpiqet të pastrojë emrin e saj  pas  artikullit që shkatërroi karrierën e saj. Pasi u fut në  Emmy,  një mik i vjetër që  sapo la  një marrëdhënie të keqe, Leah vendos të zhvendoset me Emmy-n në Pensilvaninë rurale dhe të fillojë përsëri. Por kur Emmy zhduket në mënyrë misterioze pa lënë gjurmë, Leah duhet të zbulojë se çfarë i ndodhi asaj dhe të dëshmojë për veten e saj, policinë dhe të gjithë që ndjekin historinë se Emmy ekzistonte fare.

“Vajza në tren” nga Paula Haëkins

Pas një marrëdhënie të dështuar dhe një zbritje në alkoolizëm, Rachel nuk ka shumë për të pritur. Pjesa më e mirë e ditës së saj është çifti ajo sheh përmes dritares që udhëtojnë përditë me tren; ata duket se kanë jetën e përsosur. Por kur Rakela dëshmon  diçka tronditëse  një mëngjes, ajo mendon se duhet ta raportojë atë. Ndërsa shpaloset çështja, misteri ndërthuret shumë më tepër me jetën e vetë Rakelës sesa mund ta imagjinonte. Një debutues shpërthyes dhe  bestselleri i New York Times , ky romanështë një emocionues psikologjikisht djallëzor.

“Në kockat e saj” nga Kate Moretti

Kanë kaluar pesëmbëdhjetë vjet që kur nëna e Edie u arrestua për vrasjen e gjashtë grave. Edie, një e dëshpëruar që rikuperohet nga alkooli  për të qëndruar jashtë vëmendjes së mediave, ka zhvilluar një fiksim shqetësues me familjet e viktimave. Ndërsa ajo bind veten se ajo thjesht dëshiron të shohë se si je  duke bërë, përfshirja e saj duket më pak se e pafajshme pasi një burrë del i vdekur.  Tani, ajo duhet të fshihet duke  hetuar  të vërtetën prapa asaj që ndodhi.  Emocionalisht komplekse dhe bezdisëse, përralla e Kate Moretti e obsesionit, fajit dhe familjeve klaustrofobike është perfektë.

“Pëshpëritje e paralajmërimit” nga Laura Griffin

Shpejtë dhe titullues, ky është një romancë emocionuese me aksione për jetën ose vdekjen. Pas dëshmimit të një vrasjeje, Courtney bëhet i dyshuari kryesor . Detektivi i  pashëm, pa marrëzi në lidhje me rastin, Ëill, është dyshues për Courtney-n, i cili qartë ka një të kaluar të trazuar. Por ndërsa dalin më shumë viktima të vrasjes, ai fillon të shohë që në vend të një vrasësi, Courtney mund të jetë viktima e rradhës.

“Djall në një fustan blu” nga Walter Mosley

Në këtë klasik neo-noir, Easy Rawlins, një  veteran i zi  i Luftës së Dytë Botërore , është kthyer në komunitetin afrikano-amerikan në Watts, Los Angeles në fund të viteve ’40. Pasi u pushua nga puna e tij, Easy kërkon ngushëllim në fund të një gote në shiritin e një miku. Së shpejti, megjithatë, një njeri i bardhë i afrohet dhe i ofron para të lehtë nëse mund të gjejë Daphne Monet, një bombë bjonde e famshme për t’u varur në klubet e zezë të xhazit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë