Loading…

Vendet arabe dënojnë planin e aneksimit të Bregut Perëndimor të Netanyahut

  • 11/09/2019 | 09:23

Vendet arabe dënojnë planin e aneksimit të Bregut Perëndimor të Netanyahut

Të martën z. Netanyahu u zotua të zbatojë sovranitetin e Izraelit mbi Luginën Jordan dhe Detin e Vdekur verior nëse ai kthehet në detyrë pas  zgjedhjeve të përgjithshme javën e ardhshme, transmeton Gazeta Metro.


Zyrtarët në Jordan, Turqi dhe Arabia Saudite kritikuan ashpër njoftimin.Kryenegociatori palestinez tha se masa do të ishte “dukshëm e paligjshme”.Aneksimi i propozuar nga z. Netanyahu do të ishte një “krim lufte” që do të “varroste çdo shans për paqe”, tha Saeb Erekat.Ndërkohë, Liga Arabe e dënoi “zhvillimin e rrezikshëm” si “agresion”.

Izraeli ka pushtuar Bregun Perëndimor që nga viti 1967, por nuk ka ndalur aneksimin.Palestinezët pretendojnë të gjithë zonën për një shtet të pavarur në të ardhmen. Z. Netanyahu më parë këmbënguli që Izraeli gjithmonë do të ishte i pranishëm në Luginën Jordan për qëllime të sigurisë.Arabia tha që plani i z. Netanyahu do të shkelte ligjin ndërkombëtar dhe “do të rrëzonte” themelet e paqes.

Zyrtari i lartë palestinez Hanan Ashraëi  tha se Z. Netanyahu ishte “jo vetëm shkatërrimi i zgjidhjes dy-shtetërore, por ai po shkatërron të gjitha shanset e paqes”.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, e përshkroi zotimin si “racist” dhe kritikoi zotin Netanyahu për “dhënien e të gjitha llojeve të mesazheve të paligjshme dhe agresive” para zgjedhjeve.

Arabia Saudite gjithashtu dënoi njoftimin për mediat shtetërore si një “përshkallëzim shumë të rrezikshëm” dhe bëri thirrje për një takim urgjent të ministrave të jashtëm të 57 vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik për të gjetur një përgjigje për këtë çështje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë