Loading…

Vendet që e flasin anglishten më së miri

  • 17/11/2016 | 13:37

Vendet që e flasin anglishten më së miri

Nëse keni vendosur të shkoni në pushime, por nuk keni kohë apo prirje të mësoni gjuhën lokale atëherë nuk keni pse të brengoseni shumë rreth kësaj më.

Pothuajse një milion njerëz në 72 vende të ndryshme të botës viteve të fundit e kanë përparuar të folurën e gjuhës angleze, kështu që kjo nuk paraqet një problem të madh rreth njoftimit tuaj në njërën nga këto vende, transmeton gazetametro.net

E para e këtyre vendeve është Holanda, e cili ka lëvizur nga vendi i dytë (2014 -2015). Në vendin e dytë është Danimarka, e ndjekur nga Suedia (e cila ishte e para vitin e kaluar), pastaj Norvegjia, Finlanda, Singapori dhe Luksemburgu e vazhdojnë këtë listë shtetesh.

Ja lista e plotë e këtyre shteteve që e kanë përparuar gjuhën angleze:

Holanda, Danimarka, Suedia, Norvegjia, Finlanda, Singapori, Luksemburgu, Austria, Gjermania, Polonia, Belgjika, Malajzia, Filipinet, Zvicrra, Portugalia, Republika Çeke, Serbia, Hungaria, Argjentina, Romania. 

Ndërsa vendet më të folurën angleze më të ulët janë:

El Salvador, Omani, Kuvajti, Mongoli, Algjeria, Arabia Saudite, Kamboxhia, Laosi, Libia.

Mesatarja e kontinenteve:

Amerika Latine 
latinamerica-0

Azia 
aisa-2

Afrika 
middle-east-and-north-africa

Në Kosovë njohja e gjuhës angleze është kusht pothuajse në çdo institucion, shkollë, fakultet e hapësira tjera. Edhe këtu njohja e gjuhës angleze është po aq e rëndësishme sa në vendet e lartëpërmendura, edhe pse nuk kemi po aq  vizitorë të huaj sa kanë vendet e zhvilluara në turizëm./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë