Loading…
Vendi më i rrezikshëm në aeroplan
  • 23/03/2019 | 15:36

Vendi më i rrezikshëm në aeroplan

Pavarësisht studimeve që dëshmojnë se një nga mënyrat më të sigurta për të fluturuar është se nuk ka vend në një avion që është “i sigurt”. Të paktën kur bakteret janë në pyetje.


Tualetet publike, duke përfshirë ato në aeroplan, janë një vatër e baktereve. E njëjta gjë është edhe për tavolinat e vogla të lëvizshme. Por, besoni apo jo, “rreziku” më i madh fshihet në hapjet e vogla të ventilimit.

Një studim i kohëve të fundit, gjatë të cilit pesë aeroporte testuan katër aeroplanë, tregoi se hapjet për ventilim kanë më shumë baktere për centimetër katror se butoni në kazanin e tualetit, transmeton “Huffington Post”.

Për fat të keq, ju nuk keni shumë zgjedhje. Ose do të pësoni nga klima që “fryn” direkt për ju gjatë fluturimit, ose do të prekni gjithë kolonitë e baktereve për ta ndalur atë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë