Loading…
Vendim historik: Trump emëron një grua në krye të CIA
  • 13/03/2018 | 14:27

Vendim historik: Trump emëron një grua në krye të CIA

Presidenti i SHBA’ve, Donald Trump e emëroi drejtorin e deritashëm të CIA’s Mike Pompeo në pozitën e Sekretarit të Shtetit, pasi e shkarkoi Rex Tillersonin.


Në të njëjtën kohë, në pozitën e njeriut të parë të inteligjencës amerikane është emëruar zëvendës-drejtoresha, Gina Haspel.

Haspel është oficere e CIA’s prej vitit 2002, ndërsa në fillim të vitit 2017 ishte emëruar në rolin e numrit 2 të CIA’s.

Zonja Haspel pjesën më të madhe të karrierës e ka kaluar si agjente që gëzon respekt të madh ndër kolegët, megjithëse emri i saj është ndërlidhur me skandalin e një burgu sekret të CIA’s në Tajlandë.

Ndërkohë që mediat amerikane për emërimin e Mike Pmpeo në vend të Rex Tillerson, shkruajnë se presidenti dëshironte një rifreskim para se të nis bisedimet e vështira me Korenë e Veriut. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë