Loading…

Kushtetuesja në fazën e shqyrtimit të vendimit për rritje të pagave

  • 10/05/2018 | 08:31

Kushtetuesja në fazën e shqyrtimit të vendimit për rritje të pagave

Kanë kaluar tre muaj prejse 27 deputetë të Kuvendit të Kosovës hodhën nënshkrimet e tyre duke vënë në pikëpyetje kushtetutshmërinë e vendimin për rritjen e pagave të zyrtarëve të lartë politikë në Qeverinë e Kosovës.


Albulena Haxhiu, nga radhët e Vetëvendosjes, në emër të 27 deputetëve të partisë që përfaqëson në janar e dorëzoi në Kushtetuese vendimin, me të cilën kërkohej masë e përkohshme e pezullimit të vendimit për pagat deri në vendim të Gjykatës.

Pjesë e kësaj nisme ishin edhe tre deputetë të Grupit Parlamentar të LDK-së, Vjosa Osmani, Ilir Deda dhe Korab Sejdiu.

Por, ndonëse ka kaluar afati i caktuar ligjor prej 60 ditësh, në Gjykatën Kushtetuese ende nuk kanë marrë ndonjë vendim lidhur me rastin, me pretendimin se kohëzgjatja e vendimmarrjes së Gjykatës në kërkesat e parashtruara nuk varet nga koha e parashtrimit, por nga kompleksi i rastit dhe përmbajtja e lëndës siç thonë ata.

Veton Dulaj, zëdhënës në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, në një përgjigje me shkrim për gazetën “Zëri”, ka thënë se kohëzgjatja e vendimmarrjes së Gjykatës nuk varet nga koha e parashtrimit, por nga kompleksi i rastit.

“Kjo lëndë është ende në fazën e shqyrtimit dhe Gjykata nuk ka marrë vendim. Kohëzgjatja e vendimmarrjes së Gjykatës në kërkesat e parashtruara nuk varet medoemos nga koha e parashtrimit të tyre, por nga kompleksi i rastit dhe përmbajtja e lëndës që duhet trajtuar”, thuhet në përgjigjen me shkrim të Gjykatës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë