Loading…

Vepër arti nga hakerët ukrainas: Gjysma e Rusisë dëgjon himnin e Ukrainës në televizion

  • 05/06/2023 | 17:09

Vepër arti nga hakerët ukrainas: Gjysma e Rusisë dëgjon himnin e Ukrainës në televizion

Hakerët ukrainas kanë depërtuar kanalet televizive ruse në Krimenë e okupuar, Shën Petersburg dhe Moskë dhe kanë transmetuar paralajmërimin e Ukrainës për kundër ofensivën e shumë përfolur dhe gjithashtu ata kanë lëshuar himnin ukrainas, transmeton Gazeta Metro.


Disa mediume ukrainase kanë raportuar në se transmetuesit rus “Rossiya” dhe “Friday” janë depërtuar nga hakerët ukrainas dhe kanë transmetuar videon të prodhuar nga Ministria e Mbrojtjes ku shihen ushtarët ukrainas të armatosur dhe duke mbuluar buzët me gishtin tregues në shenjë ironie.

Këto pamje u shoqëruan me mesazhin i cili thoshte se planet duan heshtje prandaj kur të fillojë kundër ofensiva nuk do të ketë paralajmërim, raporton The New York Post.

Video përfundoi me dy aeroplanë ushtarak ukrainase duke fluturuar në qiell.

Transmetuesi publik i Ukrainës Suspilne raportoi e para për veprën e hakerëve duke cituar një banor informator që jeton brenda Krimesë përkatësisht në qytetin Simferopol.

Këshilltari i guvernorit rus të Krimes Oleg Kryuchkov konfirmoi incidentin të dielën. Ai tha se kanalet e sulmuara nga hakerët janë ndërprerë ndërsa kanalet tjera kanë funksionuar si zakonisht.

Ky sulm i hakerëve ukrainas ndaj Krimesë dhe disa rajoneve ruse nuk ka ndodhur për herë të parë. Lufta në Ukrainë nuk po zhvillohet vetëm me metoda tradicionale pjesë e luftimeve janë bërë edhe sulmet e tilla nga hakerët./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë